- ÇÖZÜM : PayFlex Gift Card

- SEKTÖR : Üretim ve Hizmet

DaruYou Gift Card Projesi


Ukrayna'nın en büyük hediye kartı sisteminin temelinde PayFlex Gift Card var.

Ukrayna’da ödeme ve sadakat çözümleri alanında 15 yıldır faaliyet gösteren System Integration firması kapalı devre yönetebileceği ön ödemeli bir kart sistemine ihtiyaç duyuyordu. Perakende müşterilerinin hediye kartı olarak kullanacağı bu sistemin teknoloji altyapısı olarak İnnova’nın PayFlex ailesindeki Gift Card ürünü tercih edildi. 2011 yılında başlatılan projenin birkaç ay içerisinde başarıyla tamamlanarak DaruYou ismi ile canlıya alınmasının ardından 2013 yılı itibariyle 150’den fazla marka ve 600 üzerinde işlem noktası ile Ukrayna’nın en büyük hediye kartı sistemi haline geldi.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

İnnova’nın PayFlex çözümü ile teknoloji sağlayıcısı olduğu projede, DaruYou anlaşmalı mağazalarına bakiyesi olmayan ön ödemeli kartlar bulunuyor. Mağazayı ziyaret eden müşteri istediği tutarda bir yükleme yaparak ön ödemeli kartın sahibi olabiliyor. Müşteri, daha sonra bu kartı başka birine hediye edebiliyor veya kendi kullanımı için saklayabiliyor. Kart ile birlikte herhangi bir DaruYou anlaşmalı mağazasına gidildiğinde daha önceden yüklenen tutar üzerinden alışveriş yapılabiliyor.

 

 

DaruYou Gift Card Projesi

POS cihazları ve kurumlara özel kartlar

DaruYou hediye kartı sistemi, işlemleri POS cihazları üzerinden yapılıyor. Online olarak çalışan sistemde yükleme-harcama işlemleri, canlı olarak merkezi sistem üzerinde gerçekleşiyor ve kart üzerinde herhangi bir bilgi saklanmıyor. Bu sayede hem olası sahtekârlıkların önüne geçiliyor, hem de kişisel bilgilerin gizliliği en üst düzeyde korunuyor. DaruYou hediye kartı sistemi, bireysel ve kurumsal olarak iki farklı kullanım şekline sahip. Bireysel akışa ek olarak, kurumsal firmalar için özelleştirilmiş kartlar toplu olarak üretiliyor ve firmalar tarafından özel günlerde kutlama amacıyla çalışanlara dağıtılabiliyor. UniCredit Bank, Porche Ukraine, CocaCola, Rehau, Pepsi firmaları bu tarz kuruma özel hediye kartlarını tercih eden firmaların başında gelmektedir.

 

Kısa ve tasarruflu proje süreci

İnnova’nın Ukraynalı iş ortağı System Integration firması tarafından gerçekleştirilen DaruYou projesi, hazır bir altyapı olan PayFlex Gift Card System üzerine yapılandırıldı. Hazır bir çözüm kullanıldığı için çok kısa sürede minimum uyarlama ihtiyacı ile proje devreye alındı ve bu sayede DaruYou projesinde System Integration önemli bir maliyet avantajı sağladı. PayFlex teknolojisinin sağladığı diğer bir avantaj ise yeni eklenen anlaşmalı mağazaların sadece birkaç basit tanımlama ve kolay bir kurulum ile sisteme kaydedilebilmesi ve online olarak raporlanabilmesinden ileri geliyor. Bu mağazalardaki işlemler mağazaların kendisi tarafından da internet ortamında canlı olarak izlenebiliyor ve raporlanabiliyor.

 

DaruYou gelecek planları

DaruYou hediye kartı sisteminin göstermiş olduğu başarı bir başlangıç adımı olarak kabul ediliyor ve System Integration bu başarıyı Ukrayna sınırları dışına taşımayı arzu ediyor. Farklı ülkelerde yapılacak partnerlik ve mağaza anlaşmaları ile hediye kartının sunulduğu mağaza ağının genişletilmesi amaçlanıyor. Bu sayede System Integration, hizmet ağını farklı ülkelere yaygınlaştırarak, daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı ve gelirleriniartırmayı hedefliyor.

Hedef
  • Çok mağazalı bir hediye kartı platformu oluşturmak
  • Anlaşmalı mağazalar ve tüketiciler için esnek seçenekler sunmak
Çözüm
  • İnnova PayFlex Gift Card
Sonuç
  • Ukrayna’nın en büyük hediye kartı sistemi hayata geçirildi
  • Yeni mağaza eklenmesi kolay, esnek bir hediye kart sistemi oluşturuldu