- ÇÖZÜM : Sistem Entegrasyonu

- SEKTÖR : Telekomünikasyon

Türkiye'nin akıllı ev ve ofis çözümü TTNET'ten, altyapısı İnnova'dan...


Sistem Entegratörlüğü'nü İnnova'nın üstlendiği TTNET LiveSmart projesi sayesinde; kullanıcılar ev ve ofislerindeki konfor, güvenlik, aydınlatma ve ısıtma sistemlerini uzaktan yönetebiliyor.

 

Türkiye’nin lider internet şirketi TTNET, akıllı ev ve ofis çözümünü LiveSmart markasıyla müşterilerine sunmaya başladı.

 

Kullanıcılar; PC, tablet veya akıllı telefonlar üzerinden evlerine ya da ofislerine bağlanarak canlı izleme yapabiliyor, görüntü kaydedebiliyor; hırsızlık gibi istenmeyen durumlara karşı önlem alabiliyor.

Bunun yanı sıra yangın ya da su taşkını gibi ani tehlikelerden de haberdar olabilen kullanıcılar, ev ya da ofislerindeki elektrikli cihazları ya da ışıkları da uzaktan açıp kapatabiliyor.

 

LiveSmart’ın satışa çıkan ilk paketi olan Güvenli İşyerim, şirketlere özel uygun fiyatlı güvenlik ve izleme çözümlerini içeriyor. Güvenli İşyerim paketinde akıllı kutu, kablosuz gece görüş özelliğine sahip IP kamera, alarm, hareket sensörü ve kapı-pencere sensörü bulunuyor. TTNET LiveSmart hizmetinden yararlanmak için TTNET müşterisi olma şartı aranmıyor.

Türkiye'nin akıllı ev ve ofis çözümü TTNET'ten, altyapısı İnnova'dan...

TTNET LiveSmart kullanıcıları akıllı ev yönetim portalına; Web tarayıcıları üzerinden, İOS ve Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla erişebiliyor.

 

Gerekli altyapı çalışmaları, uç nokta cihaz seçimleri, uygulama geliştirme ve entegrasyon süreçlerinin tamamı İnnova tarafından yönetilen LiveSmart projesinin başlangıç aşamasında TTNET LiveSmart kullanıcılarına sunulacak IP güvenlik kameraları, hareket, duman, ısı, su sensörleri ve alarm cihazları gibi akıllı ev ve ofis sistemlerinin (smart home) temelini oluşturan donanım cihazları seçildi. Bu cihazların yönetileceği ve kullanıcı bilgilerinin saklanacağı güvenli bulut ortamı oluşturuldu ve kullanıcıların hem web hem de mobil ortamlardan ev ve ofislerini 7/24 izleyebilecekleri portal ve mobil uygulamalar geliştirildi.

 

LiveSmart projesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen TTNET Servis Geliştirme Direktörü Olgay Taş, projenin önemini şu sözlerle aktardı: “TTNET yalnızca internet servis sağlayıcı bir firma değil, aynı zamanda kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran bir teknoloji üreticisi… TTNET, dijital yaşamın bir parçası olma ve dijital dönüşüme yön verme misyonuyla hayata geçirdiği bu proje sayesinde akıllı ev ve ofis çözümleri alanına güçlü bir giriş yapmış oldu.”

 

Uçtan uca İnnova çözümleri

“Biz bu projede İnnova’yı sistem entegratörü olarak belirledik. Cihaz üreten tüm diğer alt yüklenicilerle beraber İnnova, tüm sistemi uçtan uca hayata geçiren firmaydı. Bulut tabanlı, tamamen en son teknolojileri ve en iyi smart home uygulamalarını içeren bu çözümde İnnova, TTNET ile diğer firmalar arasındaki koordinasyonu da sağlayan bir köprü görevi üstlendi” diyen Taş, süreci şöyle değerlendirdi:

 

“Projenin analizinden itibaren İnnova; uç sistemlerin ve cihazların kurulması, entegrasyon uygulamalarının yazılması, client uygulamalarının uyarlanması gibi tüm süreçlerde TTNET ekibiyle tam bir uyum içerisinde çalıştı. Paketlerin belirlenmesi, içeriğin belirlenmesi, çözümlerin üretilmesi, iş senaryolarının oluşturulması ve gözden geçirilmesi gibi süreçler ile birlikte ilk fazı 6 ay içerisinde tamamladık. Böylece Güvenli İşyerim paketini devreye alarak bu alandaki ilk hizmetlerimizi sunmaya başladık.”

 

Kablosuz teknolojiler tercih edildi

Projede, Tayvan, Almanya ve Bulgaristan gibi çeşitli ülkelerden firmalar ile işbirliği gerçekleştiren İnnova, söz konusu çözümde ağırlıklı olarak kablosuz teknolojiler kullanarak TTNET kullanıcılarının akıllı ev ve ofis sistemlerini (smart home) hem kurulum hem de kullanım açısından çok daha kolay hale getirmeyi hedefledi. Güvenlik kameraları, güvenlik sensörleri ve yönetim uygulamaları İnnova uzmanlığıyla sisteme entegre edildi, tüm uç birimler yüksek performans ve sorunsuz çalışma için yapılandırıldı.

 

Mobil uyumlu bulut hizmetleri

Java ortamında geliştirilen cihaz yönetim uygulamaları ile çözüm, OSGi (Open Service Gateway initiative) destekli bir orta katman üzerinden cihazlara erişim imkânı sunuyor. TTNET LiveSmart kullanıcıları akıllı ev yönetim portalına; Web tarayıcıları üzerinden, iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla erişebiliyor. Tek dokunuşla ev veya ofislerindeki IP kameralardan görüntüleri izleyebilen kullanıcılar, görüntü kaydı yapabiliyor ve alarm sistemini yönetebiliyorlar. Tamamen bulut tabanlı bir çözüm olarak geliştirilen LiveSmart projesinde kullanıcılar tüm işlemlerini her an, her yerden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.