- ÇÖZÜM : Video Konferans Çözümleri

- SEKTÖR : Telekominikasyon

Türk Telekom Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi


 

11 bölgede, 81 ilde faaliyet gösteren Türk Telekom’un “Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi” başarıyla tamamlandı. Proje sayesinde sayısı 19 bini aşan Türk Telekom çalışanı, video konferans görüşmelerini, cihaz ve lokasyondan bağımsız yapabilme imkanına kavuştu. İnnova’nın üstlendiği ve 4 ay gibi kısa bir zamanda hayata geçirilen proje ile zaman ve seyahat tasarrufu sağlanarak kurum içi çalışma verimliliği artırıldı.

 

Proje sayesinde Türk Telekom çalışanları artık şirket içinde veya dışında, bulundukları yerden video konferans toplantılarına katılabilir hale geldiler.

 

“Tek Numara” ile cihaz ve lokasyon bağımsız video konferans

 

Türk Telekom çalışanlarının kullanımına açılan yeni nesil video konferans çözümü birçok yönden ilk olma özelliği taşıyor. Türk Telekom Kullanıcı Çözümleri ve Destek Operasyonları Kıdemli Uzmanı Onur Temel, operasyonel tasarruf imkanı sunan yeni yapının servis zenginliği, kullanım kolaylığı ve üst seviye güvenlik gibi avantajlara da sahip olduğunu aktardı.

 

Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi’nin işleyişi ve özelliklerinden bahseden Onur Temel şunları söyledi: “Kullanıcılarımıza iş hayatının olmazsa olmazı haline gelen mobiliteyi sağlayarak, hem zamandan hem de farklı lokasyonlarda çalışmanın getirdiği maliyetlerden tasarruf etmeye başladık. Şirket dışını dahi çalışma ortamına dönüştürdük ve ayrık yerleşkelerde çalışan kullanıcılarımıza verimli ve güvenli bir iletişim ve etkin bir çalışma ortamı sunduk. Bu sayede karar alma süreçlerini de hızlandırmayı başardık.

 

Türk Telekom Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi

Neden İnnova?

Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi’nin, 2012 yılında yenilenen altyapının zamanla bakım-destek bedellerinin artması ve kullanıcıların taleplerine destek veremiyor hale gelmesi sebebiyle başlatıldığını belirten Türk Telekom Kurumsal Destek Operasyonları Grup Müdürü Alper Arpacıoğlu, böylesi hassas bir projeyi İnnova ile gerçekleştirmeyi tercih etmelerinin önemli avantajlar getirdiğini belirterek daha önce hızlı ve sorunsuz biçimde çalıştıkları İnnova’nın bu projeye de uzmanlığını yansıttığını ve değer kattığını belirtti.

 

Maliyetler minimum seviyelere çekildi

Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme projesi kapsamında, seyahat ve konaklama masraflarının da minimum seviyelere çekildiğine dikkat çeken Arpacıoğlu, “Geçtiğimiz 2017 yılının aynı aylarına göre 2018 yılında çağrı sayılarını hesapladığımızda yeni altyapı ile birlikte % 14’lük bir artış var. Bununla birlikte seyahat ve konaklama masrafları noktasında da bir analiz yaptık. Farklı lokasyonlarda görev yapan kişilerin toplantılar için gerçekleştirdikleri seyahatlerin yüzde 10’u seviyesinde bir tasarruf yaptıklarında yıllık yaklaşık 2,5 milyonTL civarında bir tasarruf sağlamış oluyoruz. Bu da şirket için önemli bir maliyet kaleminin minimum seviyelere çekilmesi demek” ifadelerini kullandı. Projenin kendini 9 ay gibi kısa bir sürede amorti edebilecek şekilde tasarlandığını ifade eden Arpacıoğlu kısa vadede yaklaşık 500 bin USD’lik bakım-onarım masrafından tasarruf edeceklerini söyledi.

 

“Önceliğimiz Güvenlikti”

Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi ile birlikte gelen yeni özellikler arasında en dikkat çeken özellik güvenlik. Geçmişte güvenlik noktasında yaşanan eksikliklere değinen Kullanıcı Çözümleri & Destek Operasyonları Müdürü Özcan Madendere, olmazsa olmaz olarak gördüğümüz güvenlik konusu üzerinde titizlikle çalıştıklarını dile getirdi. Eskiden şifreli olmayan görüşmelerin şifreleme sistemi ile daha güvenli hale getirildiğini ifade eden Madendere, Türk Telekom çalışanlarının, internet üzerinden güvenli bir şekilde video konferans görüşmelerine dahil olabildiğini söyledi.


Tümleşik İletişim Sistemleri Altyapı Yenileme Projesi ile ilgili Kurumsal Destek Operasyonları Grup Müdürü Alper Arpacıoğlu'nun deneyimlerini paylaştığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.