- ÇÖZÜM : İnnova E-Fatura Uygulamaları

- SEKTÖR : Telekomunikasyon

“E-fatura hizmetini kullanmaya başlayan abonelerimizin oranı kısa zamanda yüzde 90’a ulaştı. Bu sayede baskı ve kağıt maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf elde ettik. Asıl büyük kazancımız ise kesilmekten kurtulan milyarlarca ağaç oldu”

Bilal Çankaya 
TTNET Faturalandırma Servisleri Müdürü

TTNET'e Çevreci Çözüm: E-Fatura


TTNET, İnnova çözümleri sayesinde müşteri memnuniyetini artıran e-fatura sistemine geçti. Böylelikle hem postalama hem de baskı maliyetlerinden tasarruf eden TTNET, milyarlarca ağacın yok olmasına da engel oldu.

Maliye Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun elektronik fatura konusunda yayınladığı genelgelere uygun olarak TTNET’in tüm müşterilerine bu kolaylığı sunabilmesi hedeflendi. E-Fatura çözümü aynı zamanda TTNET’in doğayı korumak adına gerçekleştirdiği çevreci bir çözüm olmasıyla da öne çıkıyor.

 

Çevreye değer veren bu proje aynı zamanda TTNET’e baskı ve dağıtım giderlerinde önemli bir tasarruf imkanı sunarken, TTNET müşterilerine de fatura takibinde büyük kolaylık sağladı.

 

TTNET, İnnova çözümleri sayesinde müşteri memnuniyetini artıran e-fatura sistemine geçti. TTNET’in İnnova işbirliği ile gerçekleştirdiği e-fatura projesi temel olarak ADSL faturalarının müşterilere elektronik ortamda sunulmasını sağlıyor.

 

Elektronik fatura projesinde hayata geçirilen e-mail ve SMS bilgilendirme altyapısı da İnnova tarafından gerçekleştirildi. TTNET e-fatura portali olarak adlandırılan bu çözüm postadaki gecikme, kaybolma gibi sorunların oluşmasını da engelliyor. Böylece unutkanlık ya da elde olmayan sebeplerden ötürü fatura ödemelerinde gecikme, gecikme faizi uygulaması ya da hattın kapanması gibi çeşitli sorunlar yaşanmıyor.

TTNET'e Çevreci Çözüm: E-Fatura

İnnova'dan TTNET'e Çevreci Çözüm: E-Fatura

TTNET, İnnova çözümleri sayesinde müşteri memnuniyetini artıran e-fatura sistemine geçti. Böylelikle hem postalama hem de baskı maliyetlerinden tasarruf eden TTNET, milyarlarca ağacın yok olmasına da engel oldu.

Son dönemde doğayı koruma adına çeşitli uygulamalar geliştiriliyor, TTNET de sürdürülebilir bir dünya için harekete geçen kuruluşlar arasında yer alıyor. TTNET’in müşterilerine sunduğu e-fatura çözümü ise ormanların yok olmasını engellemek için hayata geçirilen önemli projelerden biri... Çevreye değer veren bu proje aynı zamanda TTNET’e baskı ve dağıtım giderlerinde önemli bir tasarruf imkanı sunarken, TTNET müşterilerine de fatura takibinde büyük kolaylık sağladı.

Ayda 60 ton kâğıt tasarrufu

TTNET’in İnnova işbirliği ile gerçekleştirdiği e-fatura projesi temel olarak ADSL faturalarının müşterilere elektronik ortamda sunulmasını sağlıyor. E-fatura sisteminde bütün müşterilere otomatik olarak sanal bir “posta kutusu” oluşturuluyor. Faturalar üretildiği ilk andan itibaren bu posta kutusuna gönderilmeye başlanıyor. TTNET müşterileri, bu posta kutularına www.ttnet.com.tr üzerinden ADSL hizmet numarası ve bağlı olduğu PSTN numarasını girerek ulaşabiliyor ve son 6 aylık faturalarını kolayca görüntüleyebiliyor.

İsteyen müşteriler, faturalarının kendi şahsi mail adreslerine gönderilmesini de sağlayabiliyor. Ayrıca talep edilirse faturalarla ilgili e-postanın yanı sıra SMS ile bilgilendirme mesajları da gönderilebiliyor. Böylece müşteriler sayfalarca faturayı biriktirmek yerine daha pratik bir çözüme kavuşmuş oluyor. Kağıt israfı ise minimuma indiriliyor.

Posta gecikmesi ya da kaybolma derdi yok

Elektronik fatura projesinde hayata geçirilen e-mail ve SMS bilgilendirme altyapısı da İnnova tarafından gerçekleştirildi. TTNET e-fatura portali olarak adlandırılan bu çözüm postadaki gecikme, kaybolma gibi sorunların oluşmasını da engelliyor. Böylece unutkanlık ya da elde olmayan sebeplerden ötürü fatura ödemelerinde gecikme, gecikme faizi uygulaması ya da hattın kapanması gibi çeşitli sorunlar yaşanmıyor. E-fatura sistemi yalnızca çevreci değil, aynı zamanda çok dakik bir asistan görevi görüyor. Bu çözüm sayesinde faturalar müşterilere tam gününde ve zamanında eksiksiz olarak ulaştırılıyor. Postada kaybedilen süreden tasarruf edildiği için müşteri tarafında da ödeme planlarının kolaylıkla yapılması da sağlanmış oluyor. Çankaya, e-fatura geçiş sürecine ilişkin olarak, “Müşteri bilgisi ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yürüttük, e-faturaya geçiş süreci 8 ay içinde kademeli olarak gerçekleşti, bu sayede geçiş sürecini kimse yadırgamadı” diyor.

TTNET Faturalandırma Servisleri Müdürü Bilal Çankaya’nın verdiği bilgiler çarpıcı: 50 bin adet fatura 400 kg kağıt anlamına geliyor. Bir fatura döneminde yaklaşık 50-60 ton kağıt kullanılıyor. Bunun 12 ay tekrarlandığı düşünüldüğünde korkutucu bir tablo ortaya çıkıyor. Sonuç olarak bu faturalar her yıl, dünya üstünde büyük bir arazinin ağaçsızlaşmasına neden oluyor.

TTNET bütün müşterilerine aboneliklerinin başlangıcından itibaren e-fatura hizmetini otomatik olarak sunuyor. E-faturayı tercih etmeyen abonelere ise kağıt fatura gönderiliyor. Bugün TTNET’in yaklaşık 6 milyon abonesinin yüzde 90’ı e-fatura sistemini tercih ediyor.

Aynı yapı içinde çok şirketin e-faturaları

Proje hazırlanırken birden fazla şirketin e-fatura hizmetini aynı anda sunabileceği bir altyapı kuruldu. Şu anda ADSL hizmeti sunan TTNET faturalarının yanında, grup şirketi Türk Telekom’un sabit hat faturaları da aynı posta kutusu üzerinden sunuluyor. “Bu projeyi hayata geçirdikten sonra, müşterilerimiz, internete erişimlerinin olmadığı zamanlarda çağrı merkezimizi arayarak faturalarını öğrenebiliyor” diyen Çankaya, abonelerine sundukları bu hizmetten dolayı olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtiyor. Altı aya kadar faturaların arşivlendiğini belirten Çankaya, müşterilerinin istedikleri zaman geriye dönük fatura kontrolü yapabildiğinin altını çiziyor.

Çözüm odaklı yaklaşım

“Bu proje kapsamında İnnova, entegratörlük hizmetinin yanı sıra, bilgi birikimi ve entegrasyon gücüyle TTNET’e çok yardımcı oldu” diyen Çankaya, “2008 Haziran’dan bu yana İnnova ile farklı işlerde çalışıyoruz. Daha önceki çalışmalardan memnun kaldığımız için bu projede de yine İnnova’yı tercih ettik” diyor. İnnova ile çalışmanın proje işleyişini hızlandırdığını söyleyen Çankaya, “Bazı firmalar, müşterilerinden gelen önerilere ‘Hayır, olmaz’ cevabını kolaylıkla verebiliyorlar. Ancak İnnova’da bu tutuma hiç rastlamadık” diyor. İnnova çalışanlarının, proje sürecinde yalnızca çözüm üretmeye yoğunlaştıklarını belirten Çankaya, “Bundan sonra da İnnova ile çalışmaya devam edeceğiz” diyor.