- ÇÖZÜM : PayFlex Collection

- SEKTÖR : Telekominikasyon

Moldcell Tahsilat Sistemi


Moldova'nın mobil operatörü Moldcell, abonelerine 10 bin yeni ödeme noktasını bu projeyle sundu.

 

Moldova’da hizmet veren mobil operatör Moldcell’in abonelerine sunduğu ödeme seçenekleri, onların hayatlarını kolaylaştırmaktan uzaktı. Aboneler hatlarına kontör yüklemek veya faturalarını ödemek için kurumun belirlediği ve sınırlı sayıdaki ödeme kanallarına ulaşmak zorundaydı. Bu hem müşteri memnuniyetinin artırılmasının önünde büyük bir engel oluşturuyordu.

 

Moldcell, bu sorunların üstesinden gelebilmek için 2008-2009 yılları arasında gerçekleştirdiği ortak tahsilat merkezi projesinde İnnova PayFlex platformundan yararlandı. PayFlex Collection ürününü tercih eden operatör, abonelerinin ön ödemeli tahsilatlar için kendi işlem kanalları haricinde farklı kanallardan da hizmet alabilmesine olanak sağladı.

Moldcell Tahsilat Sistemi

SMS ve USSD kanalları

Proje öncesinde Moldcell aboneleri, kredi yükleme işlemlerini sadece ön ödemeli kartlar ile yapabiliyordu. PayFlex Collection ile harici POS ve kiosk ağlarına sahip şirketlerin de Moldcell tahsilat sistemine bağlanarak tahsilatlarda aracılık yapabilmesi sağlandı. Bunun haricinde POS cihazlarına ek olarak SMS ve USSD üzerinden de bayilerin hizmet sunabilmesine imkân verildi. Bu amaçla Moldcell postpaid-prepaid (ön ödemeli) sistemleri üzerine konumlandırıldı ve dış noktalara işlem imkânı sunabilen bir katman konumlandırıldı.

 

10 binin üzerinde online işlem noktası. Bu projenin hayata geçirilmesi ile aboneler 10 binden fazla yeni işlem noktasında tamamen online olarak fatura ödeme ve kredi yükleme imkânına sahip oldu. Aynı şekilde Moldcell’in tahsilat yönetimi de online bir yapıya kavuşturuldu ve günden güne kullanımı artan yeni kanallara entegre edildi. Projenin en önemli kazanımlarından biri de tabii ki bayilerin, hiçbir donanım ve servis maliyeti olmaksızın, doğrudan SMS ve USSD ile işlem yapabilmesi oldu

Hedef
  • Moldcell aboneleri için ödeme kanallarının sayısını artırmak ve tahsilat işlemlerini kolaylaştırmak.
Çözüm
  • İnnova PayFlex Collection
Sonuç
  • Moldcell aboneleri 10 binden fazla noktada fatura ödeme ve kontör yükleme imkânına kavuştu.
  • Bayiler doğrudan (hiçbir donanım ve servis maliyeti olmaksızın) SMS ve USSD ile işlem yapabilmeye başladı.
PayFlex Tahsilat Çözümleri
Bu Hizmet Hakkında Bilgi Almak İstiyorum