- ÇÖZÜM : HP Operations Manager

- SEKTÖR : Otomotiv

“Daha önceden üretim bantlarımızda meydana gelen sorunların tespitinde hem zaman kaybı yaşıyor hem de çözüm sürecinde yavaş kalıyorduk. HP Operations Manager sayesinde sorunların kaynaklarını daha hızlı tespit edebiliyor ve bu sorunu ilgili kişiye anında rapor ediyoruz. Bu sayede iş sürekliliğinde ciddi bir artış elde ettik.”

Halil Türkmen
TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörlüğü 
Bilgi Teknolojileri ve Hizmet Müdürü

Tofaş Network Yönetimi


Üretim bantlarının sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi ve üretimin aksamaması için TOFAŞ'da BT altyapısının sorunsuz biçimde sürekli çalışabilmesi gerekiyor. HP Operations Manager Çözümleri sayesinde altyapıdaki sorunlar artık anında çözülebiliyor.

40 yıldır faaliyet gösteren TOFAŞ Türk A.Ş., Türkiye’nin en köklü otomotiv firmalarından biri. Yıllık 400 bin adet üretim kapasitesine sahip olan TOFAŞ, 4.798 milyon TL’ye ulaşan cirosu ile Türkiye’nin en büyük ekonomik işletmeleri arasında. Tamamen otomatik olan üretim bantlarının kesintisiz olarak çalışabilmesi için BT altyapısının da sorunsuz olarak çalışması ve olası sorunları anında ilgili kişilere rapor edebilmesi gerekiyor. 40 yıllık bir şirket olan Tofaş’ta Fiat ve Koç Holding’ten gelen sistemler ile birlikte neredeyse piyasadaki bütün işletim sistemleri, her marka veri tabanı, portal yapısı, uygulama sunucu yapısı altyapıda mevcut. TOFAŞ, tüm bu karmaşık altyapının eşlenik ve entegre bir şekilde takip edilebilmesi için bilgi teknolojileri altyapısının konsolidasyonu ve yönetimi konusunda İnnova danışmanlığında HP Yazılım çözümlerini kullanmaya karar verdi.

 

HP Operations Manager çözümü ile TOFAŞ üretim altyapısında ciddi farklılıklar oluştu. İş sürekliliğini sağlayan BT altyapısı iki kat olmasına rağmen, insan kaynağında artış olmadan iş sürekliliği sağlanmaya başlandı. Ayrıca, Operations Manager ile BT birimi daha şeffaf hale geldi. Bir sunucu ağacının altında, veritabanı nedir, hangi uygulama yapısını kullanıyor, hangi sistem aktif gibi bilgileri kullanıcılar yetkileri dahilinde görebilmeye başladı. Yeni sistem kurulduğunda yüzde 98.1 olarak görülen süreklilik oranı, hem diğer yazılımlar hem de sorun çözmedeki sürati sayesinde yüzde 99,7’lere çıktı.

Tofaş Network Yönetimi

Tofaş'ta operasyon yönetimi ile iş sürekliliği güvencede

Üretim bantlarının sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi ve üretimin aksamaması için TOFAŞ’da BT altyapısının sorunsuz biçimde sürekli çalışabilmesi gerekiyor. HP Operations Manager Çözümleri sayesinde altyapıdaki sorunlar artık anında çözülebiliyor.

 

40 yıldır faaliyet gösteren TOFAŞ Türk A.Ş., Türkiye’nin en köklü otomotiv firmalarından biri. Yıllık 400 bin adet üretim kapasitesine sahip olan TOFAŞ, 4.798 milyon TL’ye ulaşan cirosu ile Türkiye’nin en büyük ekonomik işletmeleri arasında. Tamamen otomatik olan üretim bantlarının kesintisiz olarak çalışabilmesi için BT altyapısının da sorunsuz olarak çalışması ve olası sorunları anında ilgili kişilere rapor edebilmesi gerekiyor. Bu sebeple TOFAŞ, bilgi teknolojileri altyapısının konsolidasyonu ve yönetimi konusunda İnnova danışmanlığında HP Yazılım çözümlerini kullanıyor.

 

Sorunların kaynağına inmek

TOFAŞ Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörlüğü Bilgi Teknolojileri ve Hizmet Müdürü Halil Türkmen, bu güne kadar BT altyapısında meydana gelen sorunların tespiti hususunda yaşadıkları sıkıntıları şöyle açıklıyor: “Biz böyle bir sistemi kurmaya karar vermeden önce sorunlarımızın asıl nedenini bulmak için oldukça zaman kaybediyorduk. Özellikle gece yarısı çıkan sorunlarda, sistem işletim uzmanı arkadaşımız çözüm için ilgili kişileri sırayla arıyordu. Bu yüzden sorunların çözümü geç oluşuyordu. Biz çoğu sorunu da müşteriden çok daha sonra öğreniyorduk.”

 

Halil Türkmen, ortaya çıkan sorunların tespiti haricinde, çözüme ulaştırma ve koordinasyon noktasında da ciddi problemler yaşadıklarını belirtiyor, “Bizim için önemli hususlardan biri de altyapı çalışmadığında uzmanlarımızın yapılması gereken şeylere odaklanmalarını sağlamaktı. Önceleri herkes, koordinasyonla uğraşmaya çalışıyordu. Sorunla karşılaşan kişi sistem işletim uzmanının bir üstünü bulmaya çalışıyor, o da, direktörünü bulmaya çalışıyordu. Bütün şirket esas işine odaklanmaktansa, telefon trafiği ile boğulan bir iletişim zinciri veya faciasına kavuşuyordu.”

 

Karmaşık sistemlerin konsolidasyonu

40 yıllık bir şirket olan TOFAŞ’da hemen hemen tüm BT ürünleri kullanılıyor. Tüm bu sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışacak ve operasyonun yönetimini merkezileştirecek çözüm arayışlarını Halil Türkmen şöyle anlatıyor, “40 yıllık bir şirket olduğumuz için yaptığımız yatırımları çok kolay çöpe atmıyoruz. Hem Fiat hem de Koç Holding’ten gelen sistemlerimiz var. Neredeyse piyasadaki bütün işletim sistemleri, her marka veri tabanı, portal yapısı, uygulama sunucu yapısı altyapımızda mevcut. Tüm bu karmaşık altyapının eşlenik ve entegre bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Biz hem şartname sonuçlarımıza uygun olduğu için hem de fiyat performans sonuçları nedeniyle HP firmasının Operations Manager çözümüne karar verdik.

 

İş süreçlerinde yüksek verimlilik

HP Operations Manager çözümü, TOFAŞ üretim altyapısında ciddi farklılıklar oluşmasını sağlamış. Halil Türkmen sağladıkları faydayı şöyle anlatıyor, “Genel amaç aslında biraz daha BT süreçlerini iş tarafına yaklaştırmak ve o süreçleri biraz daha otomatize etmek. Örneğin bir üretim bandının sürekli çalışabilmesi için alt taraftaki sunucuların, ağ cihazlarının ve onların üzerindeki yazılımların problemsiz olarak çalışması gerekiyor. Tüm bu yapının kolayca kontrol edilmesi ve onlarla ilgili alarmların da kolay izlenebilir hale gelmesi gerekiyor. Çünkü çok fazla bileşen var. Mesela üretim durdu. Ama üretim neden durdu? Ağdan mı durdu, sunucu üzerindeki bir yazılımdan mı yoksa servisten mi durdu? Operations Manager anında bunu öğrenmemizi sağlıyor. TOFAŞ günümüzde iş sürekliliği açısından en yüksek verimliliğe sahip kurumlardan biri. Operations Manager sayesinde elde edilen bu başarıyı Halil Türkmen şu şekilde açıklıyor, “Artık yönettiğimiz BT altyapısı iki kat olmasına rağmen, insan kaynağı sayımızda artış yapmadık. Bu yüzden merkezi raporlama çözümleri bizim açımızdan oldukça kritik. Bizim bu sistemler sayesinde sağladığımız süreklilik anlamında ciddi iyileşmeler var. Ayrıca bu tarz sistemler sayesinde daha önce hiç ölçemediğimiz iş sürekliliği raporlarımız oluştu. BT’nin başarısını ve yaptığı işlerin görünebilirliğini arttırmış durumdayız. Genelde BT’cilerin ne iş yaptığı bilinmez. Kapalı kapılar ardında çalışan ekipler olarak görünürler. Operations Manager ile BT’yi şeffaf hale getirdik. Bir sunucu ağacının altında, veritabanı nedir, hangi uygulama yapısını kullanıyor, hangi sistem aktif gibi bilgileri kullanıcılar yetkileri dahilinde görebiliyor. Bizim bu sistemleri kurduğumuzda yüzde 98.1 olarak görülen süreklilik oranımız, hem diğer yazılımlar hem de sorun çözmedeki süratimiz sayesinde yüzde 99,7’lere çıkmış durumda.”

İş Sürekliliği Yönetimi
Bu Hizmet Hakkında Bilgi Almak İstiyorum