- KURUM : Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

- ÇÖZÜM : Sports İnnova

- SEKTÖR : Kamu

Trabzon EYOF 2011


Spor oyunları teknolojilerinde Türkiye'nin yetkin çözüm entegratörü olan İnnova, Trabzon'da Gençlik Olimpiyatları'nın tüm bilişim ve altyapı çözümlerini sağladı.

23 - 30 Temmuz tarihleri arasında 49 ülkeden yaklaşık 4 bin sporcuya ev sahipliği yapan Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF 2011) Yönetimi, tüm bilişim altyapısını İnnova’nın çözüm ve hizmetleri ile yapılandırdı.

 

İnnova’nın Etkinlik Yönetim Sistemi kapsamında donanımdan yazılıma, mobil uygulamalardan skor sistemlerinin görüntülenmesine kadar sunulan çözüm ve hizmetler sayesinde Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, sorunsuz bir teknolojik altyapıyla sunuldu.

Trabzon EYOF 2011

Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları

Spor oyunları teknolojilerinde Türkiye’nin yetkin çözüm entegratörü olan İnnova, Trabzon’da Gençlik Olimpiyatları’nın tüm bilişim ve altyapı çözümlerini sağladı. 23 - 30 Temmuz tarihleri arasında 49 ülkeden yaklaşık 4 bin sporcuya ev sahipliği yapan Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nın (EYOF 2011) tüm bilişim altyapı ve çözümlerinde İnnova imzası yer aldı.

 

1500 adet donanımın Trabzon’da çalışır halde kullanılmasını sağlayan İnnova, Erzurum Universiade’dan farklı olarak, Trabzon EYOF 2011’de mobil uygulamaları da devreye aldı. Türkiye’de bir ilke imza atarak tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen, oyun yönetim sistemini Erzurum’daki Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda FISU’dan sonra, Trabzon’da EYOF’a da akredite eden İnnova, çok branşlı spor aktivitelerinin beyni niteliğindeki Oyun Yönetim Sistemi’yle (OYS); oyuncular, hakemler, gönüllüler ve organizasyon komitesinin Trabzon’daki tüm ihtiyaçlarının otomasyonunu sağladı.

 

Mobil uygulamalar hayata geçti

EYOF 2011 süresince etkinlik takvimi ve müsabaka sonuçları mobil uygulamalar üzerinden eşzamanlı olarak yayınlandı. İnnova tarafından geliştirilen Android ve Apple uygulamaları sayesinde, kullanıcılar etkinliklerle ilgili; haberlere, canlı sonuçlara, yarışmalara, madalyalara ve etkinlik takvimine ulaşabildi.

 

Tüm yönetim tek merkezde toplandı

Trabzon EYOF 2011’de 11 ayrı tesiste gerçekleştirilen yüzme, atletizm, bisiklet, jimnastik gibi 9 farklı branşa ait oyunların tüm network altyapısı ve sonuç sistemleri de İnnova tarafından sağlandı. Oyunlar ile ilgili tüm verinin aktığı ve sistemlerin yönetildiği veri merkezi Trabzon’da kuruldu. Bu sistemin çalışmasını engelleyecek herhangi bir aksilik ya da doğal afete karşın oyunların kesintisiz sürdürülebilmesi için de tüm sistemler Türk Telekom IDC veri merkezi üzerinden yedeklendi. Sonuç sistemleri kısmında ise Erzurum Universiade’dan farklı olarak, saha içerisinde izleyiciye ulaşan spor salonlarındaki sonuç ekranlarının yanı sıra TV yayınları ve İnternet aracılığıyla evlere kadar girecek bir skor sistemi hayata geçirildi.

Tarih: 23 – 30 Temmuz 2011
  • Branşlar: Yüzme, atletizm, bisiklet, jimnastik, basketbol, hentbol, voleybol, judo, tenis (9 branş)
  • Sporcu sayısı: 4 bin
  • Katılan ülke sayısı: Rusya, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Romanya başta olmak üzere 49 ülke
  • Kullanılan donanım cihazı sayısı: 1.500
  • Kullanılan skor ölçüm cihazı sayısı: 300 adet