- ÇÖZÜM : Microsoft SharePoint Portal

- SEKTÖR : Kamu

“Biz Sportal Projesi’ni devrimsel bir süreç olarak tanımlıyoruz. Burada kurumsal olarak düşünüp uygulayabileceğimiz birçok yenilik de olacak.”

Mehmet Celil Özdoğan 
Spor Genel Müdürlüğü
Bilgi İşlem Şube Müdürü

Spor Genel Müdürlüğü Sportal Projesi


Sportal sayesinde tüm spor dalları önem kazanırken, başarılı sporcuların yetişmesi için daha fazla olanak sağlanıyor.

Kökleri 1922 yılına dayanan Spor Genel Müdürlüğü (SGM), 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurulmasıyla birlikte hızlı bir teknoloji atılımı başlattı. Bünyesinde 3 milyon 2 yüz binin üzerinde sporcuyu barındıran kuruluşun temel hedefi, sporu tüm toplumun temeline yaymak ve Türkiye’nin amatör ve profesyonel branşlarda başarılı sporcular yetiştirmesini sağlamak.

Projenin amacı; Türkiye’nin tüm illerinde faaliyet gösteren SGM müdürlükleri ile illere bağlı ilçe ve belde tesis ve birimlerine ulaşabilecek bir portal yapısının kurulmasıydı. Bu portal yapısında uçtan merkeze doğru bilgi ve veri akışının sağlanması hedefleniyordu.

Bu yapının başta haber ve içerik bazında bilgiyi merkeze aktarması öngörülürken projeye eklemlenecek canlı müsabaka yayını, online rezervasyon gibi yenilikçi uygulamalarla da geliştirilmesi hedefleniyor.

Spor Genel Müdürlüğü Sportal Projesi

 

65 spor dalı canlanıyor

Bu hedef doğrultusunda sadece bilinen spor branşlarında değil Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı 65’in üzerinde spor dalına da gereken ilgiyi ve maddi değeri sağlamak amacıyla Sportal Projesi’ni İnnova ile birlikte hayata geçiriyor.

Sportal Projesi, Türkiye’de Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı 81 İl Müdürlüğü’nden gelen bilgi ve haberleri akıllı yönetim modülleri sayesinde anında Sportal üzerine yansıtırken Spor Genel Müdürlüğü’ndeki güncel verileri de Sportal ziyaretçileriyle paylaşıyor. Türkiye’nin tüm branşlardaki sporseverleri bir araya getirmeyi hedefleyen Sportal Projesi’ni Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Bilgi İşlem Şube Müdürü Mehmet Celil Özdoğan ve İnnova İş Geliştirme Uzmanı Taylan Tunaşar bizlere anlattı.

 

Geleceğe yönelik tasarlandı

SGM’de İnnova’nın SharePoint üzerinde tasarlanan Kurumsal İletişim Portalleri Çözümü kullanıldı. SGM ile aynı zamanda yazılım, arşiv dijitalleştirme ve doküman yönetim sistemi projeleri de yürütülüyor. Sportal, branşlar bazında ve il bazında özelleştirilebilme yapısının yanı sıra eklemlenebilecek yeni modüllerle sponsorluk, bilet satış, online rezervasyon gibi uygulamalarla ticari bir modele dönüştürülebilir şekilde kurgulandı. Mehmet Celil Özdoğan projenin amaçlarını da şöyle aktardı: “Spor Genel Müdürlüğü’nün Sportal Projesi ile hedefi gerek profesyonel olsun gerekse amatör olsun bir çok farklı branşta mücadele eden sporcuları, sporseverleri biraraya getirmeyi amaçladık. Bu projeyi bilişim projesi açısından değerlendirirsek Spor Genel Müdürlüğü’nün İnnova ile birlikte yürüttüğü dijitalleştirme çalışmasının bir adımı olarak görüyoruz. Genel Müdürlüğümüze bağlı tüm İl Müdürlükleri, tesisleri, antrenörleri, hakemleri ve sporcularıyla tek bir portalda buluşturmayı, burada elde edilen verilerin aynı zamanda Genel Müdürlük merkezinde toplanmasını hedefledik. Gerçekleştirdiğimiz Sportal bu anlamda da dünyada nadir örneklerden birisi olacak.”

 

Günde 70 haber girişi

Proje test aşamasında olmasına karşın illerden merkeze haber akışı süreci tamamlandı. Günlük 70 haber girişi yapılıyor. Portal üzerinde sosyal paylaşım, video, fotoğraf ve SGM güncel bilgilendirme sayfaları aktif durumda. İl bazında arama, il bazında veri görüntüleme imkânı sağlandı. Sistem merkezden yönetilebilir hale geldi. Bu sayede birimlerin kendi web sayfaları için ayrıca bütçe harcaması yapmasına gerek kalmayacak.

 

“Bilgiyi değerli kılmayı hedefliyoruz”

Sportal Projesi ile ilgili tüm illerdeki ve birimlerdeki bilgi ve materyalin değerlendirilmesini sağlamayı ve onları değerli kılmayı amaçladıklarını aktaran SGM Bilgi İşlem Şube Müdürü Mehmet Celil Özdoğan, “Zamanımızda artık bilgi ve veri değerli hale geldi. Bu veriler artık satılabilir, değerlendirilebilir ve kaynak sağlayan bir hale geldi. İnsanların zevklerini, yaptıklarını öğrenmenin değerli olduğu bir zamana geldik. Sportal sayfasında Türkiye’deki SGM’ye bağlı tesis bilgileri, sporcu lisans bilgileri güncel bir şekilde yer alıyor. İllerdeki etkinliklerde çekilmiş olan fotoğraflar, videolar aynı zamanda bir noktada toplanıyor. Zamanla, ayın sporcusu, o ilde yapılan röportajlar, makaleler de Sportal sayfasından yayınlanıyor olacak” şeklinde konuştu.

“Genel bilgilerin ve materyallerin tek bir noktada toplandığı bir yapının bize vizyon kazandıracağına inanıyorum” diyen Özdoğan, Sportal ile değerli olan bilginin artık tek bir merkezde toplandığına dikkat çekiyor ve sözlerini şu şekilde devam ettiriyor: “Tüm illerimizden gelen haberler, arka planda çalışan yazılımımız sayesinde Sportal sayfasına düşüyor. Haberin hangi ilden, hangi tarihte, hangi saatte geldiği belli. 81 ildeki il müdürlüklerimizden ilgili branşı seçmesini ve içeriği yüklemesini istiyoruz. Bu sayede hangi branşta hangi çalışmalar yapılıyor hepsini tek bir noktada görebiliyoruz.”

 

3.2 milyon sporcuya hizmet ediyor

Dijital medyanın artan gücünü Sportal üzerinde kullanmak istediklerini dile getiren Özdoğan, şunları söylüyor: “Birçok spor dalı ile ilgili haberler medyada hiç yer almıyor. Sportal üzerinde haberleri yer alan sporcular da bundan manevi tatmin sağlayacaktır. Aynı zamanda sosyal ağlara da biz Sportal üzerinde bağlantı veriyoruz. Bu sayede spora olan ilgiyi de paylaşarak artırmayı hedefliyoruz. Bugün baktığımızda Türkiye’de 3 milyon 2 yüz binin üzerinde sporcudan bahsediyoruz. Bu sayıyı 4 kişilik aile bireyleriyle birlikte değerlendirirsek 12 milyona yakın bir kitleden bahsediyoruz. Bu kitlenin ilgilerini Sportal ile daha da artırmayı, onları katılımcı hale getirmeyi de hedefliyoruz. İşin diğer tarafında ise bu kitleye hitap etmek isteyen sponsorlar da olacaktır. Bu SGM içinde ayrı bir imkan sağlayacaktır. Günümüzün en değerli gücü olan bilgiyi istatistiklerle, içeriklerle ve potansiyellerle maddi bir değer haline de getirmeyi amaçlıyoruz.”

 

“Sportal devrimsel bir sürecin başlangıcı”

Sportal ile ilgili çalışmaların fikir aşamasından itibaren 2 yıldır sürdüğünü kaydeden Özdoğan, en uçtaki birimden gelen bilginin merkezde tek bir portalde toplanacak şekilde kurgulandığını belirtti. Sportal’i devrimsel bir sürecin başlangıcı olarak tanımlayan Özdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz Sportal Projesi’ni devrimsel bir süreç olarak tanımlıyoruz. Burada kurumsal olarak düşünüp uygulayabileceğimiz birçok yenilik de olacak. Zamanla Sportal’e yeni modüller de eklenecek. Sistemimizi birçok yeniliğe imkân sağlayacak şekilde tasarladık.”

 

Sportal SharePoint 2010

SharePoint 2010 üzerinde Sportal’i kurduklarını aktaran Özdoğan, SharePoint üzerinde kurulu modüllerden faydalandıkları gibi yazılımları da bu yapıya entegre ettiklerini ifade ediyor. Özdoğan sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Gerek SharePoint’in üzerinde hazır bulunan modüller gerekse İnnova’nın birikimiyle oluşturulan yazılım modülleri olsun bunların hepsi Sportal üzerinde entegre edilebilir hale getirildi. Bu boyutta ve bilgi toplama açısından bakıldığında SharePoint’i örnek bir kullanımını da oluşturmuş olduk. Web sitesi kurulumu için SharePoint’i kullanan birçok kurum var ancak bilgi toplayıp bunların arkada düzenlenmesini sağlayan Türkiye’de örnek bulmak çok zor.”

 

Spora merakı olan herkese açılacak

Sportal’in sadece sporcular tarafında değil vatandaş açısından da ilgiyle izlenecek bir yapıda kurgulandığını dile getiren Özdoğan, Sportal üzerindeki modüller ve eklenmesi hedeflenen yeniliklerle ilgili ise şu bilgileri aktarıyor: “Vatandaş tarafından bakacak olursak da seçilen ilde yapılan etkinlikler, o ildeki tesis bilgileri, o ildeki sporcu lisans bilgileri görülebiliyor. Aynı zamanda hazırladığımız online rezervasyon modülümüzü de Sportal üzerine entegre ederek vatandaşların kendi illerinde bulunan tesislerdeki doluluk durumunu görmelerini, antrenman ve spor yapmak için uygun tesisleri görebilmelerini ve buradan online olarak istedikleri saatte rezervasyon yapabilmelerini de sağlayacağız.”

 

Spor yapmak isteyenlerin sadece rezervasyon yapmakla sınırlı kalmayacağna değinen Özdoğan, bilinen spor branşları dışında birçok spor branşı olduğunu insanlara göstermek istediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu branşlardaki aktif spor yapan insanların da birbiri hakkında bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Harcanan emeklerin değere dönüşmesini istiyoruz. Bu yüzden Sportal tüm spor dallarının ve spor hakkında her şeyi bulabileceğiniz bir portal olacak. Örneğin bir spor dalı hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz. Bu konuda hangi spor salonlarında, hangi antrenörler, hangi araçlar gereçler kullanılabilir gibi çok detaylı bilgilerin de yer aldığı bir tanıtım modülümüzü de kısa bir zaman dilimi içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede insanlar hem spor dalları hakkında bilgi sahibi olabilecek hem de ilgilendikleri spor dalı ile ilgili imkanları da görebilecek. Aileler bu noktada çocuklarını daha bilinçli bir şekilde yönlendirebilecekler.”

 

Sportal’in sadece bir proje olmadığını, aynı zamanda kuruma bir vizyon getirdiğini şu sözlerle vurguladı: “Sportal ile ilgili tüm uç birimlerimize kısa bir bilgilendirme yaptık ve bugün 70’in üzerinde günlük haber ve içerik girişi yapılıyor. Bir spor ajansının günlük ortalama haber girişinden yüksek bir rakam bu. Oluşturduğumuz altyapının tabana yayılmasıyla birlikte bu rakamın oldukça artacağına inanıyoruz. Sportal sayesinde tüm birimlerimiz kendilerine web sayfası yaptırma konusunda bütçe ayırmaktan kurtuldu.”

 

Doküman yönetimiyle entegrasyon

Portal çözümü ile web sayfalarını Ankara’dan yönetebildiklerini hatırlatan Özdoğan, “Bu sayede birimlerimiz bütçelerinde tasarruf sağlarken genel müdürlüğümüz de ayrı bütçelendirme konusunda tasarruf elde etmiş oluyor. Uç birimlerimizde ileride istihdam edilecek teknik elemanlarla artık tüm bilgiler uç birimlerden merkeze doğru akarken bu çözüm sayesinde veri girişi yapan kişilerin ayrıntı girmeden indekslemesi de otomatik olarak Sportal üzerinde yapılmış olacak. İleride hayata geçirmeyi planladığımız, sporcu, hakem ve antrenör modüllerinde de tüm kişisel bilgiler İnnova ile yürüttüğümüz doküman yönetim projesi ile arşivlenip yetkilendirilmiş kişilere paylaşıma açılmış olacak” dedi.

 

Portal ve İşbirliği Platformları
Bu Hizmet Hakkında Bilgi Almak İstiyorum