ÇÖZÜM: Kablosuz Ağ

SEKTÖR: Kamu

 

 

 

Kredi Yurtlar Kurumu Kablosuz Ağ Projesi


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarındaki öğrenciler, İnnova’nın hayata geçirdiği proje ile hızlı, güvenli ve ücretsiz internet erişimine sahip oldular. Cisco Wireless çözümleri ile hayat bulan proje, kurulum süresi ve erişim noktası sayısı olarak Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş, 81 ili kapsayan en büyük kablosuz ağ projesi oldu.
 

Türkiye’de eğitime destek vermek amacıyla başlatılan Türk Telekom - Kredi Yurtlar Kurumu Wi-Fi projesi, güvenli ve hızlı kablosuz interneti 310 bin öğrencinin ücretsiz kullanımına sundu. Açılışı dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haziran 2013’te yapılan kablosuz ağ hizmeti Türkiye’nin 81 ilindeki 1.240 yurt binasında kullanılır durumda.
 

Şubat 2013’te başlatılan proje, yurt çapında 310 bin öğrencinin hizmet aldığı 347 KYK yurdunun toplam 1.240 yurt binasına 3 aydan kısa bir sürede ulaştı. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yeni açılan ya da yenilenen yurtlarla devam eden proje ile 2016 sonu titibariyle 600’e yakın yurtta 500 bine yakın öğrenciye kablosuz internet erişim hizmeti sunuldu.

 

Gerçekleştirilmiş En Büyük Wi-Fi Projesi
 

Türk Telekom – Kredi Yurtlar Kurumu Wi-Fi projesi, kurulum süresi ve erişim noktası sayısı olarak Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş 81 ili kapsayan en büyük kablosuz internet projesi oldu.

Cisco ürünlerinin uluslararası standartları karşılayan, yüksek kalitedeki ürünlerinin kullanıldığı proje ile ileride çıkabilecek arıza ve sorunlar da minimuma indirilirken, aynı zamanda uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir ağ altyapısı kurulmuş oldu.

Kurulan altyapı ile yurtlarda kalan yüzbinlerce öğrencinin güvenli bir şekilde internete erişmesi de sağlandı. İnnova ekiplerin gerçekleştirdiği kurulum süreci Cisco’nun ağ optimizasyon çözümleriyle desteklenerek her bir yurt için yüksek optimizasyona sahip bir sistem oluşturuldu. Ürünlerin otomatik optimizasyon desteği ve hızlandırıcı etkileri ise öğrencilere daha verimli bir internet erişimi sağladı.

Öğrencilerin kablosuz ağa giriş ve üyelik bilgilerine dair süreç ise Cisco Intelligence Services Gateway (ISG) üzerinden yönetildi. Bu çözüm yine Cisco’nun ağ teknolojilerindeki uzmanlığını kanıtlayan ASR-1000 serisi yönlendiriciler ile kontrol edildi. ASR-1000 serisinin sürekli gelişen bu tip projelerde yükseltme sırasında kesintiye gerek bırakmaması sayesinde, yüzbinlerce öğrencinin sorunsuz bir şekilde kablosuz erişim hizmetinden faydalanması ve merkezi ağa bağlanabilmesi sağlandı.

 
Kredi Yurtlar Kurumu Kablosuz Ağ Projesi