- KURUM: T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı

- ÇÖZÜM: Uygulama Geliştirme

- SEKTÖR: Kamu

2013 Mersin Oyunları Portal Projesi


Mersin 17. Akdeniz Oyunları, İnnova'nın gerçekleştirdiği portal projesiyle her gün milyonlarca kişiye ulaşan dev bir organizasyona dönüştü.

 

Her dört yılda bir düzenlenen ve farklı kültürlerden yüzlerce sporcuyu ‘olimpiyat dili’nde birleştirmeyi başaran Akdeniz Oyunlarının 17.’si 2013 Haziran ayında Mersin ve Adana’da gerçekleştirildi. ‘2013 Mersin 17. Akdeniz Oyunları’ adıyla 20 Haziran tarihinde başlayan oyunlar sırasında, etkinlik takviminden anlık müsabaka bilgilerine, yarış skorlarından sporcu profillerine kadar her türlü bilginin yayınlandığı web portali İnnova tarafından hazırlandı ve işletildi.

 

Mersin ve Adana’daki 37 farklı tesiste, 31 branşta gerçekleşen müsabakalar sonucunda; altın, gümüş ve bronz olmak üzere tam 855 madalya başarılı sporcularla buluştu. 17. Akdeniz Oyunları toplamda 24 ülkeden binlerce sporcuya ev sahipliği yaptı.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü tarafından etkinlikler boyunca bilgi paylaşımı için ihtiyaç duyulan web portal projesi, uygulama geliştirme ekibiyle İnnova tarafından başarıyla tamamlanarak, oyunlar öncesinde, oyunlar sırasında ve sonrasında organizasyonun etkin kullanımına sunuldu. Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen proje sayesinde günde 20 milyon ziyaretçinin etkinlikle ilgili tüm bilgilere kolayca erişebilmesi sağlandı.

 

Etkinlik ve müsabaka bilgileri, İnnova'nın geliştirdiği portal ve mobil uygulamalar sayesinde 20 milyon ziyaretçiye kesintisiz ulaştı

 

 

Spor oyunlarında İnnova tecrübesi

Uluslararası ‘2013 Mersin 17. Akdeniz Oyunları’nın portal projesinde İnnova, 2011 yılında düzenlenen Erzurum Kış Oyunları ve Trabzon Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda gerçekleştirdiği portal projeleriyle elde ettiği tecrübeyi avantaja çevirdi. Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) tarafından organize edilen 17. Akdeniz Oyunları kapsamında gerçekleştirilen projede, belirlenen görsel tasarımla oluşturulan web arayüzü, spor müsabakalarından gelen bilgilerle şekillenen içerikle birleşerek portala hayat verdi. Proje sürecinde koordinatörlük tarafından talep edilen değişikliklerin yapılması ve internet altyapısının tahsis edilmesi de yine İnnova sorumluluğu altındaydı.

Günlük 20 milyon kullanıcıya bilgi akışı

Günde 20 milyon kullanıcı erişimine cevap veren bu portal, toplamda 13 gün süren etkinlikler boyunca tüm vatandaşlara aktif olarak hizmet verdi. Bu süre içinde herkes; hangi müsabakanın hangi tesiste ne zaman gerçekleşeceğini, hangi ülkeden kaç sporcunun katılacağını, müsabakanın sıralamaları nasıl etkileyeceğini vb. her türlü bilgiyi portal üzerinden kolayca edindi.

 

Hangi müsabaka hangi tesiste?

İzleyicilerin; Mersin, Adana, Tarsus ve Erdemli olmak üzere geniş bir alandaki 37 farklı tesiste oynanan oyunları takip etmek için böyle bir portala ihtiyacı vardı. Tesislerin genel bilgilerine yer verilen sayfalarda ayrıca, tesislerin tam konumunu ve aralarındaki mesafeleri hesaplamak için haritalar bulunuyor. Bu sayede izleyiciler, kendi etkinlik programlarını günler öncesinden oluşturarak, müsabakaları yerinde izleme şansına sahip oldu.

Akreditasyona ilk adım

Bu tür büyük etkinliklerde, gerek güvenliği sağlamak, gerekse görevlilerin görevlerini etkin bir şekilde gerçekleştirebilmesine yardımcı olmak açısından akreditasyon önemli... 17. Akdeniz Oyunları kapsamında görev alacak gönüllü ve personelin etkinlik yönetimi tarafından akredite edilmesi için ilk adım portalda başladı. Etkinliklerde bizzat görev alacak katılımcılar ile medya mensupları, akreditasyon merkezlerine portal üzerinden yönlendirildi. Sporcuların akreditasyon başvuru formları da yine portal üzerinden giriş yapılması sağlandı.

 

2013 Mersin Oyunları Portal Projesi

Her spor dalı tüm detaylarıyla

Portalın önemli özelliklerinden biri ise spor dallarına aşina olmayan izleyiciler için, her türlü teknik bilgiyi bir arada bulabilecekleri bilgilere yer vermesi... Örneğin bir Bocce müsabakasını ilk kez izleyecek kişi, portala ulaşarak bu spor dalı hakkındaki tüm bilgileri edinebildi. Spor dallarına ait sayfalarda terminoloji ve oyun kuralları geniş biçimde anlatıldı.

Mersin 2013 mobil uygulaması

Etkinlik boyunca sürekli hareket halinde olacak, tesisler arasında geçiş yapacak bir izleyici kitlesi için web portalı tek başına kullanışlı olamazdı. Mobil bir çözümle portalın akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan da kolayca erişilebilir olması gerekiyordu. Bu nedenle İnnova, Apple iOS, Android ve Blackberry cihazlarda kolayca kullanılabilen mobil uygulamalar geliştirerek içerik erişiminde konforu bir üst seviyeye çıkardı.

 

Mobil uygulama sayesinde izleyiciler nerede olurlarsa olsunlar, web portalındaki tüm bilgilere eksiksiz ve çok hızlı biçimde ulaşabilme imkânına kavuştu. Bulundukları tesislerin özelliklerini ve genel fikstürü birkaç dokunuşla ekrana getiren ziyaretçiler, ülke ve spor dalı olarak kategorilendirilmiş bilgilere de kolayca erişebildi, tüm müsabaka sonuçlarına da anında ve kesintisiz olarak ulaşabildi.

Portalın güvenliği Türk Telekom’dan...

Organizasyonun tüm dünyaya açılan kapısı olması ve uluslararası erişim sağlanması nedeniyle, portal projesinin en önemli aşamalarından biri güvenliğin sağlanması oldu. Koordinatörlüğün doğrudan yönetimine bağlı olan portalın sunucuları için güvenlik duvarı oluşturulması ve saldırı engelleme cihazlarının kurulması gerekiyordu.

 

Bu kapsamda Türkiye’nin ilk Tier3 sertifikalı veri merkezi olan Türk Telekom Veri merkezi (TTVM) devreye girdi. TTVM’nin sunucu barındırma hizmeti ve güvenlik duvarı hizmeti projenin bel kemiğini oluşturarak eksiksiz bir güvenlik çemberi oluşturuldu.

Hedef

17. Akdeniz Oyunları süresince müsabakalarla ilgili tüm bilgilerin web ziyaretçileriyle güncel, doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşılmasını sağlayan bir portal hazırlamak.

Çözüm
  • İnnova Uygulama Geliştirme
Sonuç
  • 20 milyon kullanıcının erişimine açık, tek merkezden kolayca yönetilen bir portal devreye alındı.
  • Portal içeriklerine mobil cihazlardan da erişilebilmesi için tüm popüler platformlar için mobil uygulamalar üretildi.
  • Etkinlik süresince sorunsuz bir bilgi akışı ve portal işletimi sağlandı.
  • İnnova, spor etkinlikleri alanındaki referanslarına bir yenisini daha eklemiş oldu.
Portal ve İşbirliği Platformları
Bu Hizmet Hakkında Bilgi Almak İstiyorum