- ÇÖZÜM : PayFlex Cloud

- SEKTÖR : Finans

“PayFlex Cloud sayesinde, tahsilat hizmeti vereceğimiz tüm müşterilerimize rakiplerimizden çok daha hızlı cevap verebilir hale geldik.”

Sinan Sırmacı
TEB Nakit Yönetimi Birimi Yöneticisi

TEB Bulut Tabanlı Tahsilat Sistemi Projesi


İnnova'nın PayFlex Cloud hizmetiyle bulut tabanlı tahsilat sistemine geçiş yapan TEB, müşterilerine artık çok daha hızlı hizmet verebiliyor.

Türk bankacılık sektörünün saygın ve ayrıcalıklı bir finans kurumu olan Türk Ekonomi Bankası (TEB), bankacılık faaliyetlerine 1927 yılında başlamıştır. Kurulduğu yıldan bu yana genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmet çeşitliliğiyle yatırım, leasing, faktoring, portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 2005 yılında dünyanın en güçlü bankalarından biri olan ve 80’i aşkın ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas, TEB’e ortak olmuştur. Bu ortaklığın ardından TEB, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanlarındaki uzmanlığını bireysel, işletme ve KOBİ bankacılığı alanlarına da taşımıştır.

 

Hızla yükselen TEB’in en önemli ihtiyaçlarından biri olan tahsilat sistemi ise İnnova’nın PayFlex Cloud Utility Hub (PayFlex Cloud) hizmeti ile giderildi. Türkiye’de 40’tan fazla kurumun tahsilatını gerçekleştirebilen ve bu sayıyı her geçen gün artıran PayFlex Cloud platformu, TEB’i dinamik, güvenilir ve ölçeklenebilir bir bulut tabanlı tahsilat sistemine kavuşturdu. Artık TEB, müşterilerine çok daha hızlı ve sorunsuz kurum tahsilat hizmetleri sunabiliyor.

 

TEB Bulut Tabanlı Tahsilat Sistemi Projesi

TEB tarafından gerçekleştirilen tahsilat sistemi projesini ve PayFlex Cloud çözümünün detaylarını TEB Nakit Yönetimi Birimi Yöneticisi Sinan Sırmacı anlattı:

 

Türkiye’de bankacılık, müşteri hizmet kalitesini sağlamak amacıyla teknolojiye en fazla yatırım yapan sektör olma özelliğine sahip. Milyonlarca kişiye dokunan bankacılık hizmetlerinin hızlı ve sorunsuz verilebilmesi ancak teknolojiye yatırım yapmakla mümkün olabiliyor.

 

İnnova ile bankamız arasında yarattığımız SaaS (Software as a Service) temelli çözümün bankamıza en başta müşteri memnuniyeti anlamında fayda sağladığını düşünüyoruz. Bu çözüm sayesinde, bulut teknolojisi ile tahsilat hizmeti vereceğimiz tüm müşterilerimize rakiplerimizden çok daha hızlı cevap verebilir hale gelmiş durumdayız.

Son yıllarda bankaların tahsilat alanında hizmet verdiği kurumlar, operasyonel maliyetlerini azaltmak amacıyla, dosya transferi yöntemi yerine çevrimiçi veri iletimini tercih etmeye başladı. İhtiyaca cevap verebilmek için çok büyük yazılımcı kaynağı gerekiyor.

 

Ayrıca, yazılım çalışmalarının tamamlanmasından sonra dahi kurumlar değişiklik talep edebiliyor ve günlük sorunlar ile de ilgilenilmesine ihtiyaç duyuluyor. Bütün bu yatırımın, kurumların anlaşmalı olduğu tüm bankalar tarafından yapılmak zorunda olması büyük bir verimsizlik getiriyor.

 

İnnova ile işbirliğimiz sayesinde bütün bu süreçlerde oluşan maliyetlerden tasarruf etmiş olduk. Zira yazılım hizmeti almanın yanı sıra, günlük mutabakat ve diğer operasyonel işlerde de destek alarak önemli bir tasarruf sağlıyoruz. Öte yandan, kurumların isteklerine çok hızlı cevap verebilmemiz, müşteri memnuniyetini artırarak yeni iş fırsatlarının yaratılmasına da imkân sağlamış oldu.

Bu kapsamda bir hizmeti İnnova dışında sağlayabilecek çok fazla firma bulunmuyor ancak bizim için seçim aşamasında en önemli husus İnnova’nın işbirliği arzusu ve sorunların çözümüne yönelik olumlu ve yapıcı yaklaşımı oldu.

Projenin başlangıcında İnnova’nın bu konuya özel bir çözüme sahip olduğunu biliyorduk. Bununla birlikte, kurumların farklı taleplerine yönelik olarak çalışma yapılması da gerekebiliyor. Bizim de banka olarak bazı değişiklik taleplerimiz söz konusu olmuştu. Projenin hayata geçtiği ilk aşamalarında bu değişikliklerin test edilmesi, olası hataların bertaraf edilmesi noktasında her iki ekip de büyük çaba sarfetti. Bu aşamada karşılaşılan sorunları, İnnova’nın hızlı ve olumlu yaklaşımının yanı sıra karşılıklı anlayış çerçevesinde yönetmeyi başardık.

PayFlex Cloud, projeye başlanmasından 10 gün sonra test aşamasına gelebiliyor.

İnnova’nın geliştirmiş olduğu çözüm olan Payflex Cloud, adından da anlaşılacağı üzere esnek bir uygulama. Farklı kurumların farklı beklentilerine hızlı cevap verebilecek güçlü bir araç diyebiliriz. Bu sayede proje 10 gün gibi kısa bir sürede test aşamasına geliyor.

 

Ayrıca İnnova’nın TEB için yaptığı bir çalışmayı diğer bir bankaya da sunabilmesi mümkün. Böylece eğer İnnova daha önce bir kurum için çalışma yapmış ise, bu çalışmanın devreye alınması bir gün bile sürmüyor.

İnnova ile Payflex kapsamındaki projelerimiz yeni kurumların eklenmesi ile devam ediyor. Bundan sonra başka alanlarda da iş birliği yapılabilir mi, karşılıklı fayda sağlayabileceğimiz, sektörde fark yaratabileceğimiz yeni değerler oluşturabilir mi gibi soruları İnnova ile birlikte değerlendiriyoruz.

İnnova on yıldan fazla süredir hem bankalara hem de kurumlara hizmet sunan bir teknoloji şirketi. Bizim de İnnova’nın bu alandaki tecrübesinden yararlanmamız mümkün oldu. Projelerimizi hızla sonuçlandırma konusunda bu tecrübenin büyük önemi olduğuna inanıyoruz.

 

İnnova’nın sunduğu Payflex Cloud hizmetini, kolayca adapte olunabilecek bir uygulama olduğundan rakibimiz olan diğer bankalara da öneriyoruz.