- ÇÖZÜM : Başvuru Kiosk Çözümü

- SEKTÖR : Finans

Akbank Self Servis Kredi Makinesi


Akbank müşterileri, Kiosk İnnova tarafından üretilen dünyanın ilk self servis kredi makinesi aracılığıyla kredi başvurularını yapabiliyor.

Akbank, en son teknolojileri kullanması ve bankacılık sektöründe deneyimli personeli ile birbirinden farklı hizmetleri, geniş yelpazedeki müşterilerine en yüksek kalitede sunmaya devam ediyor.

 

Akbank, kredi ve kredi kartları pazarında en güçlü bankalardan biri olarak ‘Kredi Makinesi’ isminde yepyeni bir kanal oluşturarak, kredi ve kredi kartı başvuru işlemlerini otomatik hale getirmeyi hedefliyordu.

 

Akbank’ın bu hedefi doğrultusunda İnnova, sanal bir veznedarın, kullanıcının izlemesi gereken tüm adımları ona sesli olarak anlattığı bir yapı dahilinde dünyanın ilk self servis kredi makinesini üretti.

 

Bu proje tüm dünyada bir ilk olduğu için, marka farkındalığı ve kurumsal kimlikte pozitif bir etki sağladı. Kredi Makinesi, The Banker’s dergisi tarafından ‘2008 Yılının En Yenilikçi Projesi’ ödülünü almaya hak kazandı.

 

Akbank Self Servis Kredi Makinesi

Dünyanın İlk Self Servis Kredi Makinesi

Pazar değeri ve kârlılığı bakımından Türkiye’nin en büyük özel sektör bankalarından biri olan Akbank, bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra; tüketici, ticari, kurumsal ve özel bankacılık hizmetleri ve uluslararası ticari finansal servisler sunuyor. Bankacılık hizmetleri dışında kalan finans, sermaye ve yatırım servisleri ise bankanın şubeleri tarafından yürütülüyor. Akbank, en son teknolojileri kullanması ve bankacılık sektöründe deneyimli personeli ile birbirinden farklı hizmetleri, geniş yelpazedeki müşterilerine en yüksek kalitede sunmaya devam ediyor.

 

Bankanın gerçekleştirmiş olduğu ‘Self Servis Kredi Makinesi’ projesi, 2008 yılında dünyanın en saygın finans dergilerinden biri olarak kabul edilen The Banker’s dergisi tarafından ‘Yılın En Yenilikçi Projesi’ adlı jüri özel ödülüne layık görülmüştü.

 

Kredi ve kredi kartları pazarı, Türk finans dünyasının en önemli alanlarından biri. Akbank da bu alandaki en güçlü bankalardan biri olarak ‘Kredi Makinesi’ isminde yepyeni bir kanal oluşturarak, kredi ve kredi kartı başvuru işlemlerini otomatik hale getirmeyi hedefliyordu.

 

İnnova, bu hedef doğrultusunda Akbank için benzersiz, yenilikçi ve kullanıcı dostu bir kiosk sistemi ortaya koydu. Hedef müşteri kitlesi BA, B ve C gelir düzeyine sahip profilden oluştuğu için, projenin koşulları, kolay kullanıma sahip bir ürün geliştirmeyi zorunlu hale getiriyordu. Bu yüzden sanal bir veznedar düşünerek, kullanıcının izlemesi gereken tüm adımları ona sesli olarak anlatan bir yapı geliştirildi.

 

Kiosk çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için Kiosk İnnova sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Makinesi’nin temel özellikleri aşağıdaki gibi yapılandırıldı:
 • 17" dokunmatik ekranlı LCD monitör,
 • Sağlam metal klavye,
 • Motorlu manyetik kart okuyucu ve kart yazıcı,
 • İhtiyaç duyulduğunda bilgileri sesli olarak kaydedebilmek için telefon sistemi,
 • Başvuru yapan kişinin gerçek imzasını alabilmek için bir dijital imza paneli,
 • Başvuran kişinin fotoğrafını çekmek için bütünleşik kamera,
 • Başvuran kişinin kimliğini taramak için özel kimlik tarayıcısı,
 • Kiosk fonksiyonlarını yönetebilen ve kullanıcıyı yönlendirebilen Kontrol Kartı,
 • Kredi başvuru sözleşmesini yazdırmak için lazerjet A4 yazıcı,
 • İmzalı başvuru sözleşmesinin konabileceği bir posta kutusu
 • Kullanıcıyı tüm süreç boyunca yönlendiren bir sanal veznedar,
 • Kioskun uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan yönetim yazılımı.