- ÇÖZÜM : Entegrasyon

- SEKTÖR : Finans

E-Fatura’yı bütünsel bir yaklaşımla Doğrudan Borçlandırma, Tedarikçi Finansmanı ve Toplu Ödeme ürünlerimizle entegre ederek, müşterilerimize uçtan uca çözümler sunuyoruz.

Turgut Güney
Akbank Genel Müdür Yardımcısı

Akbank E-Fatura Projesi


GİB tarafından e-Fatura Özel Entegratörü Unvanı verilen Akbank'ın e-Fatura altyapısı bu projeyle hayata geçirildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) 2014 yılı başında hayata geçirdiği e-Fatura uygulaması, gerekli şartları sağlayan ve kendi e-Fatura altyapısını oluşturan firmalar tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Mükellefler tarafından e-Fatura’nın kullanım yöntemlerinden biri de GİB’in yetki verdiği Özel Entegratör unvanı alan şirketler olmuştu.

 

Akbank da GİB’den ‘Özel Entegratör’ yetkisini alarak mükelleflere; e-Fatura gönderim/alım ve e-Fatura saklama hizmetlerini vermeye başladı. Akbank’ın e-Fatura sistemi altyapısı ise İnnova danışmanlığı ve işbirliğinde oluşturuldu.

 

Akbank ve İnnova teknik ekipleri, GİB’in talepleri doğrultusunda projeyi kısa süre içerisinde hazır ederek, tamamen Akbank altyapısı üzerine Akbank’a özel entegratörlük çözümleri sistemini kurdu.

 

Akbank başlattığı e-Fatura hizmetleriyle, müşterilerine bugüne kadar sunduğu hizmet yelpazesini daha da genişletmenin yanı sıra, hizmet verdiği müşterilere bankanın diğer ürünleri katma değer olarak sunma imkânını da yakaladı. Akbank; her segmentten müşterisine e-Fatura hizmetleri sunarken, bankacılık ürünlerini de e-Fatura sistemine entegre ederek, müşterilerine ayrıca katma değer sağlıyor.

Akbank E-Fatura Projesi

Özel Entegratörlük süreci

Kasım 2013 tarihinde başlatılan e-Fatura projesi, Akbank’ın Aralık 2013 tarihinde Özel Entegratör unvanını almasıyla tamamlandı. İnnova’dan 6 kişilik bir ekibin dahil olduğu proje sonucunda Akbank, Ocak 2014 itibarıyla müşterilerine e-Fatura hizmetlerini sunmaya başladı...

 

Faturalama süreçleri kolaylaşıyor

Akbank’ın hayata geçirdiği e-Fatura projesi, temelde mükelleflerin fatura süreçlerini kısaltıyor.. Faturalama süreçlerinde ortaya çıkan kağıt, baskı, gönderim ve saklama maliyetlerinin azalmasının dışında e-Fatura sayesinde çevreye verilen zarar da en aza indiriliyor. Akbank’tan e-Fatura hizmeti alan müşterilerin tek yapması gereken; Akbank tarafından sağlanan online servis ve portal arayüz üzerinden fatura bilgilerini iletme ve gelen faturaları almak. Geriye kalan tüm süreçler, ‘e-Fatura Özel Entegratörü’ Akbank tarafından gerçekleştiriliyor.