EMV Chip Teknolojisi

EMV (Europay, MasterCard ve Visa) Chip Teknolojisi: Güvenli ve güvenilir işlemler için bir dünya standartıEMV, çip kartı teknolojisi kullanılan kredi ve banka kartları ödemelerini düzenleyen uluslararası standarttır. İsmini geliştiricilerinden alan – Europay, MasterCard ve Visa – EMV standardı, 1999'da oluşturulmuştur ve o tarihten günümüze kadar geliştirilmesine devam edilmiştir. Standardın oluşturulma amacı, bir ödeme terminalinde mikroişlemci entegre edilmiş kartlarla ödeme yapılabilmesini sağlamaktır.

Günümüzde ödeme terminallerinin %75'inden fazlası EMV teknolojisini kullanmaktadır ve 1,5 milyardan fazla kartta çip bulunmaktadır.

Zamanla EMV'nin ilk tasarımına yeni teknolojiler eklenmiştir. İlk kullanım alanı çipli kartların bir ödeme terminalinde kullanıldığında para aktarım işlemini gerçekleştirmek olan EMV, artık Temassız EMV, Ortak Ödeme Uygulaması EMV, Kişiselleştirilmiş Kart EMV ve Şifrelendirme EMV gibi özelliklerin yanında mobil ödemeleri yönetmek için gerekli gereçlere ve belge işleme özelliğine sahiptir. Tüm EMV özelliklerinin arkasındaki temel prensip, tüm güvenli ödeme işlemleri (ödeme güvenliği) için farklı sistemlerle birlikte çalışabilen ve küresel bir standart geliştirme arzusudur.

"Şifre ile alışveriş" nedir?

"Şifre ile alışveriş" terimi, genellikle tüketicilerin kimlik doğrulaması için alışveriş esnasında kendilerine özgü Kişisel Kimlik Numaralarını (Personal Identification Number - PIN) girerek gerçekleştirdikleri EMV işlemlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Ancak, EMV özellikleri diğer doğrulama çeşitleri için de bazı önlemler geliştirmiştir ve sadece kart numarası ve son kullanım tarihinin takibini temel alan eski manyetik şerit ödemelerinden farklı olarak EMV işlemleri, kart, terminal ve alıcı banka arasında paylaşılan düzinelerce bilgiyi içerir.

Bu ilave veri noktaları, bir ödeme terminalinin, şifre doğrulamasını gerçekleştirmeden başlayıp ödemeyi başarıyla tamamlamaya kadar birçok farklı yoldan geçmesi gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden var olan ödeme uygulamaları için EMV'ye destek eklemek çok karmaşık bir işlemdir.

EMV Belirleme, Test etme ve Onaylama

Bir EMV sistemi (şifre ile alışveriş) oluşturmak isteyen her şirket öncelikle geliştirdikleri uygulamanın EMV standartlarına (EMV 4) uygun olduğunu gösteren bir dizi testten geçmek zorunda... Bu testler, birçok paydaştan oluşan karmaşık bir teknik sistemi karşılayan bir şema içerisinde, dağıtım stratejisinin her yönüyle gereken şartlara uyumlu bir şekilde gerçekleştirilir ve bu testler sonucunda şirketin, güvenlik gereksinimlerini karşıladığı onaylanır.

Bir EMV onay şeması (EMV 4) oluşturulurken takip edilmesi gereken birçok adım vardır:

  • Teknik özelliklerin analizi
  • Kullanım gerekliliklerine dayanan bir test stratejisi belirleme
  • Kayıttan onaya kadar, bir onay süreci belirleme
  • Test araçları ve laboratuvar işlemleri
  • Test planı oluşturma
  • Test ortamı tasarımı ve geliştirilmesi
  • Laboratuvar düzeni
  • Test hizmetleri


UZMANIMIZA DANIŞIN

Şirketinizde, self servis kiosklarımızdan nasıl faydalanabileceğiniz konusunda detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

KİOSK YAPILANDIRMA ARACI

Size en uygun self servis ödeme kiosku hangisi?

Formu doldurun, ihtiyaç duyduğunuz tüm donanım ve yazılım özelliklerine sahip, size özel kiosku hazırlayalım.

Şimdi Başlayın!

Standart Ödeme Kiosku Modellerimiz

BİR SONRAKİ ADIM İÇİN HAZIR MISINIZ?

Kiosk İnnova'yı tercih edenler