Başarı Hikayeleri:

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı
Yolcu Bilgi Sistemleri Projesi

Genel Bakış

Haydar Aliyev Havalimanı, Azerbaycan’ın ana havalimanı olarak konumlanırken, aynı zamanda Kafkasya bölgesinin ulaşım trafiğinde önemli bir merkezdir. Yıllık yaklaşık 3 milyon yolcu kapasiteli olan havaalanı iki yolcu terminaline ve bir kargo terminaline sahiptir.

Bakü’nün 20 km. kuzeydoğusunda yer alan ve her yıl onlarca farklı uluslararası uçak şirketinin sefer yaptığı havalimanı yoğun yolcu ve kargo uçuşlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Mevcut Durum

Uluslararası bir havalimanı olarak, çağın gereklerini ve teknolojisini yakalama ihtiyacında olan Haydar Aliyev Havalimanı, yolcularına her an ulaşabilmek ve anlık uçuş bilgilerini iletebilmeyi amaçlıyordu. Havalimanı dahilinde, uçuş bilgilerinin anlık olarak güncellenebilmesi ve havalimanı içerisindeki rehberliğin en iyi şekilde işlemesi, yetkililerin en çok önem verdiği konuydu.

Uluslararası statüye sahip bir havalimanı olarak, hizmet sektörüne uygun, gelişmiş teknolojilerden yararlanma gerekliliği de mevcuttu.

Kiosk İnnova Çözümü

Haydar Aliyev Havalimanı’nda yapılan detaylı keşif çalışmalarında, talep edilen yolcu bilgilendirme sistemlerinin yer alacağı ekranlarının yerleri titizlikle belirlendi. 32 inç ve 40 inç boyutlarında ekranlar seçilerek yolcu giriş çıkış alanları, check-in bankoları ve çıkış kapıları olmak üzere 52 farklı notaya konumlandırıldı. Haydar Aliyev Havalimanı Yolcu Bilgilendirme Sistemleri projesi için, 84 adet ekran ve merkezi yayın sitemini oluşturan donanım ve yazılım bileşenlerinin kurulumu yapıldı ve projede merkezi yayın sistemi uygulama platformu olarak, dünya çapında birçok havalimanında kullanımda olan Scala Digital Signage uygulaması tercih edildi. Projeye özel olarak üretilen fon ve şablon tasarımlarının kullanıldığı ekranlarda, gösterimi yapılacak içerikler için havalimanı bilgi bankası ile entegrasyon Kiosk İnnova tarafından gerçekleştirildi.

Sonuç

Haydar Aliyev Havalimanı gerçekleştirilen bu proje ile çağın gerektirdiği modern görünümü yakaladı ve yolcularına daha konforlu ve çağdaş bir hizmet vermeyi başladı. Havalimanına kurulan 84 adet ekran ve bu ekranlardan yapılan bilgilendirmeler sayesinde yolcular artık havalimanında geçirdikleri süre içerisinde tüm uçuş bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmeye başladı.