Başarı Hikayeleri:

Self Servis Vize Başvuru Kiosku

Genel Bakış

2000’li yıllarda başlattığı büyük projeler ile dünyaya adını duyuran Dubai, bugün Ortadoğu’nun en önemli ticaret ve turizm başkenti konumunda. Yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı Dubai’de nüfusun çok büyük bir kısmını ise yabancılar oluşturuyor. Dubai sınırları içerisinde çalışma ve oturma izni alabilmek için başvuran yabancıların sayısı on binlerle ifade ediliyor ve bu sayı hızla yükseliyor. Bu konudaki düzenleyici devlet kuruluşu Dubai Naturalization and Residency Department’ın (DNRD) iş yükü de bu doğrultuda artıyor.

Mevcut Durum

Dubai’de çalışmak isteyen yabancılar, Birleşik Arap Emirlikleri İçişleri Bakanlığı’na bağlı DNRD kurumunun kent içerisindeki 10 şubesinden birine başvurmak zorundaydılar. Ancak yoğunluk nedeniyle başvuru ve değerlendirme süresi 15 günü bulabiliyordu. Ekspres başvuru yapıldığında bile bu süre en iyi ihtimalle 2 güne indirilebiliyordu. Tüm bu süreçte, kişinin pasaportunun kurumda kalması gerekiyor ve bu durum bir takım ticari faaliyetlerin de aksamasına neden oluyordu.

Kiosk İnnova Çözümü

DNRD, başvurularda yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırmak için Türkiye’nin lider kiosk üreticisi İnnova ile anlaştı. Kiosk İnnova’nın geliştirdiği proje kapsamında Dubai’de çalışmak isteyen yabancılar, İnnova’nın ürettiği self servis başvuru cihazları ile vize taleplerini sadece birkaç dakika içerisinde DNRD’ye iletebiliyor. Cihazlar, oturma ya da çalışma vizesi talep eden kişinin fotoğrafını çekiyor, parmak izini tarıyor ve pasaportunu okuyarak biometrik verilerle birlikte kişinin kimlik bilgilerini kaydedebiliyor. Vize için gerekli harç ödemesi ise, kioskun üzerindeki nakit para ya da kredi kartı ünitesi aracılığıyla anında DNRD hesabına yatırılabiliyor. İşlemin tamamlanmasının ardından gereken matbu evraklar kioskun içerisindeki yazıcı ile kağıda basılarak başvuru sahibine anında teslim ediliyor. Özel güvenlik önlemleri ile baskı yapabilen bu özel yazıcıdan alınan belgeler ise resmi evrak niteliğinde sayılıyor.

Sonuç

Geliştirilen kiosklar aracılığıyla başvurusunu tamamlayan kişi, daha sonra yine aynı kiosk üzerinden başvurusunun sonucunu sorgulayabiliyor. Başvuru sonucu olumluysa, self servis cihaz başvuruda bulunan kişiye üzerinde vize onay kodunun yazılı olduğu bir bilet kesiyor ve kişi bu bilet ile istediği ofisten herhangi bir sıra beklemeden vizesini alabiliyor.